Burial

Sylwetki legendarnych twórców gatunku muzyki elektronicznej
Awatar użytkownika
belothar
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 11

Burial

19 gru 2012, 21:10

Obrazek

Ciężko nazwać Buriala prekursorem muzyki elektronicznej tak samo jak ciężko jest nazwać go gwiazdą światowego formatu, jednak dla wielu miłosników elektronicznych brzmień zaledwie po wydaniu dwóch albumów stał się legendą. Miał wpływ na cały późniejszy (który trwa do dzisiaj) okres nowej fali dubstepu, zgoła odmiennej od mainstreamowych wierceń komercyjnych gigantów. Dlaczego więc wrzucam go do tego działu?
Ten niepozorny chłopak, którego tożsamość była nieznana do 2008 roku, czyli dwa lata po wydaniu self-titled debiutu, pochodzi z Londynu. Jak sam przyznał w jednym z nielicznych wywiadów tylko pięć osób z jego najbliższego kręgu znajomych wiedziało, że tworzy on muzykę. A tworzył w SoundForge, który jest niczym innym jak edytorem audio. Bez profesjonalnego sprzętu i odsłuchów wydał album, który podbijał rankingi serwisów muzycznych i krytyków. A mowa o "Untrue", arcydziele ambientowego dubstepu/future-garage. Oniryczny klimat, skąpane w pogłosach wycięte strzępki wokali z utworów, które nierzadko z elektroniką nie mają nic wspólnego, proste, niekiedy pozornie wypadające z tempa 2-stepowe rytmy - tak po krótce można określić muzykę na tym albumie, ale jak to zwykle bywa z genialnymi płytami, nie można ich określić w kilku zdaniach. Pozostaje tylko przesłuchanie. A najlepiej zrobić to w nocy, wracając przez skąpane w deszczu miasto czy też samotnie ze słuchawkami w ciemnym pokoju. Atmosfera powala na kolana i gwarantuje, że jeśli w przyszłości powiecie o płycie "klimatyczna" to chwile wcześniej porównacie ją własnie do "Untrue" i jestem prawie pewien, iż wypadnie bardzo blado.

Poza debiutem i "Untrue" Burial wydał również dwa remiksy dla Massive Attack czy EPke "Kindred" (którą usłyszałem w Radio Czwórka) i kilka innych kawałków. Osobiście jest to moje ścisłe podium muzyki elektronicznej, a omawiany wyżej album jest chyba na pierwszym miejscu jesli chodzi o muzykę elektroniczną.
Enjoy.
Awatar użytkownika
szpilazsrr
FL Studio User
FL Studio User

Re: Burial

13 sty 2013, 18:42

belothar oby jak najwiecej takich postow.pozdrawiam
Awatar użytkownika
karol_1990
FL Studio User
FL Studio User

Re: Burial

17 sie 2014, 18:39

fajnie, że ktoś o nich pamięta. Ja od siebie mogę jeszcze polecić ich duet z Four Tet.

Wróć do „Prekursorzy muzyki elektronicznej”