Klaus Schulze

Sylwetki legendarnych twórców gatunku muzyki elektronicznej
Awatar użytkownika
FL FAN
FL Studio User
FL Studio User
Posty: 200
Rejestracja: 12 paź 2012, 16:38

Klaus Schulze

28 paź 2012, 20:13

Obrazek

Klaus Schulze

Klaus Schulze urodził się w Berlinie 4 sierpnia 1947 roku. Jest czołowym muzykiem i jednym z prekursorów rocka elektronicznego. W latach sześdzisiątych grywał w wielu amatorskich zespołach rockowych. Głównie na perkusji, czasem na basie czy gitarze. W 1969 roku, na krótko związał się z rozpoczynającym wówczas swoją karierę zespołem Tangerine Dream.

W 1970 zakłada zespół Ash Ra Tempel. Od 1971 roku rozpoczyna solową karierę. Kilkakrotnie będzie jeszcze wracał do współpracy z Manuelem Gottschingiem współzałożycielem Ash Ra Tempel. W 1975 roku odbywa serię koncertów najpierw we Francji, później w Niemczech i we Włoszech. Koncerty te zapoczątkowują jego światową karierę.

W 1977 roku wydaje płytę Mirage dedykowaną zmarłemu bratu. W latach siedemdziesiątych nawiązuje współpracę z wieloma muzykami w tym z Stomu Yamashtą i Michaelem Shrievem.

W 1978 roku zakłada własną wytwórnię płytową "Innovative Communication" wraz ze studiem nagraniowym. Od tej pory znaczek IC będzie sygnował wiele płyt młodych muzyków grających muzykę elektroniczną. Największym odkryciem IC był jak sądzę Robert Schroder. W 1983 roku w ramach europejskiego tournee odbywa serię koncertów w Polsce. W Polsce w tym czasie panuje wyjątkowo sprzyjająca atmosfera dla muzyki elektronicznej (niektórzy wiążą to z panującym ówcześnie stanem wojennym). W krótkich odstępach czasu koncertują w Polsce Kraftwerk, Tangerine Dream i Klaus Schulze.

W 1983 roku Schulze sprzedaje IC i zakłada nową wytwórnię INTEAM, którą zamknie po trzech latach. W 1985 roku wydaje pierwszego singla Macksy podobno dedykowanego nowo urodzonemu synowi Maksowi. Od połowy lat osiemdziesiątych Klaus Schulze przestaje organizować trasy koncertowe, koncentrując się na pracy studyjnej. Nie rezygnuje jednak z koncertów. Teraz są to jednak dobrze przygotowane, pojedyncze koncerty w wielkich europejskich miastach (Paryż, Berlin, Kolonia, Londyn, Bolonia). Coraz częściej nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych czy baletowych. Uczestniczy również w wielu muzycznych współpracach. Niektóre z takich wspólnych działań muzycznych wydaje pod pseudonimem Richard Wahnfried. Jest również producentem lub współproducentem innych muzyków (np. Alphaville).

W 1994 roku zostaje zaproszony na dwór Króla Belgii Alberta. W latach dziewiędziesiątych zostaje uznany za ojca muzyki techno i trans. Fragmenty jego wcześniejszych utworów bywają wykorzystywane przez innych muzyków (zazwyczaj z przyspieszonym tempem). Sam Klaus Schulze również próbuje swoich sił w techno, ale jako wspomniany już Wahnfried. Wydaje również serię zestawów dziesięciopłytowych z niepublikowaną wcześniej muzyką. Specjalne wydawnictwa dla fanów. Skomponował również muzykę na powitanie nowego tysiąclecia w Pekinie. W 2003 roku na uroczystości otwarcia Starego Browaru w Poznaniu dajł specjalny, zamknięty koncert połączony z widowiskiem typu światło i dźwięk. W 2005 roku ciężko zapadł na zdrowiu, co znacznie ograniczyło jego aktywność koncertową.

WYBRANE ALBUMY:


Album Kontinuum z 2007 roku - Odsłuchaj fragmenty utworów.
ObrazekAlbum Moonlake z 2005 roku - Odsłuchaj fragmenty utworów
Obrazek


Album En=Trance z 1988 roku - Odsłuchaj fragmenty utworów
Obrazek


Album Inter*Face z 1985 roku - Odsłuchaj fragmenty utworów
Obrazek

Album Cyborg z 1973 roku - Odsłuchaj fragmenty utworów
Obrazekźródła: http://www.tarasiuk.com/Schulze/schulze.html oraz Amazon.com

Oficjalna strona artysty

Wróć do „Prekursorzy muzyki elektronicznej”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Użytkownicy online: 10 :: 0 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 10 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika
Najwięcej użytkowników (507) było online 05 paź 2015, 11:52
Liczba postów: 127472
Liczba tematów: 27614
Liczba użytkowników: 33689
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: lilszymon
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin