Różnica pomiędzy Fl'em a innymi DAWami

Forum o innych programach typu Digital Audio Workstation (np. Ableton Live, Logic Pro, Pro Tools)
elrado
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 10

Różnica pomiędzy Fl'em a innymi DAWami

09 lut 2013, 22:59

Powiedzcie mi dlaczego tak wiele osób uważa, że Fl Studio jest "do dupy". No bo w dźwięku dużej różnicy ja nie widzę, a poza tym ostatnio dowiedziałem się, że taki Avicii potrafi na tym zrobić nie jedno cudeńko miłe do słuchania. Dlaczego tak dużo wokół tego jest szumu, dlaczego wszyscy się tak kłócą?! Bo Fl Studio wygląda zbyt banalnie? Jest stworzony dla mało inteligentnych ludzi? Kompletny bezszens wg mnie...

Każdy ma prawo tutaj do głosu, nawet Ci co właśnie nie używają fl'a ... powiedzcie wtedy dlaczego? konkretne powody, a nie jakieś ogólniki :)

Pozdro

P.S.
Sory za wybrany prefiks (akurat padło na Abletona) ale nie wiedziałem gdzie to umieścić :P
Awatar użytkownika
Madkay
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:

Re: Różnica pomiędzy Fl'em a innymi DAWami

09 lut 2013, 23:36

Moim zdaniem głównie rozchodzi się o to,że fl jest najbardziej spiraconym programem tego typu.

Oczywiście Ci co korzystają z innych daw'ów twierdzą,że fl jest gorszy i takie tam..stek bzdur i ogólnie przyjęty stereotyp.
Na ten przykład można posłużyć się "dresiarzem" nie każdy kto nosi dres i jest krótko ścięty jest chuliganem i kryminalistą.Tak samą jest z tym programem.
I nie musisz mieć mac'a a na nim logica,żeby być "the best" i "cool" bo przecież na jakim rozreklamowanym programie hulasz.
Każdy program jest dobry,różnica tkwi w rozlokowaniu danych w opcji nim.Jeden jest bardziej przejrzysty drugi już nie tak bardzo.Na tym można szybciej dany efekt zrobić, a na drugim już trochę wolniej bo trzeba się bardziej pobawić,żeby uzyskać to co się chce:)
Awatar użytkownika
Mayk3l
FL Studio User
FL Studio User

10 lut 2013, 02:10

Wałkowane setki razy

Nie jest gorszy.

elrado pisze:Powiedzcie mi dlaczego tak wiele osób uważa, że Fl Studio jest "do dupy".

Zakładasz ten temat bo nie znasz argumentów ludzi, którzy tak piszą. To dlatego, że ci ludzie nie mają żadnych argumentów.

FLs przez wiele pism i recenzentów jest uznawany za nr 1 na rynku.
I tu raczej nie chodzi o to ( jak kolega pisał wyżej ) który program jest bardziej spiracony. Po prostu żal dupę ściska osobom które płacą za abletony 4x więcej ( i to za każdy kolejny update ), podczas gdy inni mają to samo za niemal darmochę.

Tak samo jak fani CODa będą najeżdżać na BFa. Fani PS3 na Xboxa. Apple na Samsungi. Taki jest internet - każdy wojownik klawiatury będzie walczył o to za co zapłacił.

Obiektywne recenzje: http://www.musicradar.com/tuition/tech/ ... y-238905/1
Awatar użytkownika
Impakt
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:
Wersja FL: Live 9

10 lut 2013, 16:55

zależy od twoich upodobań, nie słuchaj ignorantów. tak samo jak fanboje windowsa hejtują na każdym kroku "linuksowych nerdów". mi tam osobiście pasuje bardziej ableton, sampler ma więcej możliwości no i podział na session view, bardzo wygodne rozwiązanie :)
Awatar użytkownika
eimear
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:

10 lut 2013, 18:42

elrado pisze:taki Avicii potrafi na tym zrobić nie jedno cudeńko miłe do słuchania.

i nie tylko :)
http://www.image-line.com/documents/powerusers.html

mnie nie stać na maca ;)
Awatar użytkownika
thomek
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: Live 8.3.4

18 lut 2013, 00:04

"Po prostu żal dupę ściska osobom które płacą za abletony 4x więcej ( i to za każdy kolejny update ), podczas gdy inni mają to samo za niemal darmochę."

Niesamowite z uwagi, że ableton 8 live kosztuje jakieś 900zł a FL10 600zł. Faktycznie 4x więcej.
Siedzę w abletonie 2 tygodonie i po 7 latach w FL żałuję, że dopiero teraz :)
Oczywiście FL jest kompletny i da się na nim zrobić profesjonalne nagranie, w to nie wątpię. Ableton jest dla mnie po prostu bardziej swój. Jest stabilniejszy, z najprostszym designem jaki się da.
Każdy DAW jest lepszy od FL jeżeli chcemy podpinać takie cuda jak kontakt pod multi channel. FL sobie po prostu nie radzi z 8 instancjami i kilkunastoma bibliotekami. Takie są fakty.
FL nie oferuje bardziej skomplikowanych układów pianoroll. W abletonie można podzielić w stosunku 1/16384.
Awatar użytkownika
Mayk3l
FL Studio User
FL Studio User

18 lut 2013, 00:42

thomek pisze:Niesamowite z uwagi, że ableton 8 live kosztuje jakieś 900zł a FL10 600zł. Faktycznie 4x więcej

Nie wyłapałeś ironii w moim zdaniu. Pisząc "abletony" miałem na myśli ogół DAW-ów. FLs pozostaje najlepszą opcją na rynku jeżeli chodzi o jakość/portfel. W przypadku niektórych wyjdzie 4x razy drożej.

thomek pisze:Siedzę w abletonie 2 tygodonie i po 7 latach w FL żałuję, że dopiero teraz :)
Oczywiście FL jest kompletny i da się na nim zrobić profesjonalne nagranie, w to nie wątpię. Ableton jest dla mnie po prostu bardziej swój. Jest stabilniejszy, z najprostszym designem jaki się da.

Ja wielokrotnie i na siłę próbowałem przerzucić się na abletona ale właśnie jego design zawsze mnie odrzucał. Wolę okienkowy system z FLa bo czuję maksymalną swobodę, która MOIM ZDANIEM jest dużo lepsza niż to co oferuje ableton.

To jest przykład klasycznej sytuacji, gdzie to co podoba się tobie nie musi podobać się innym.
Jeżeli chodzi o stabilność to nigdy nie narzekałem na FLs pod tym względem a i w Abletonie zdarzały mi się crashe.

thomek pisze:Każdy DAW jest lepszy od FL jeżeli chcemy podpinać takie cuda jak kontakt pod multi channel. FL sobie po prostu nie radzi z 8 instancjami i kilkunastoma bibliotekami. Takie są fakty.
FL nie oferuje bardziej skomplikowanych układów pianoroll. W abletonie można podzielić w stosunku 1/16384.

Tylko, że nie każdy tego potrzebuje.
Tak samo ja mogę pisać, że pianoroll bije na łeb możliwościami ten z Abletona, można pracować z wieloma monitorami idt itp....

Tylko, że ja nie mam zamiaru udowadniać, który jest lepszy. Jak ktoś uważa, że jest do dupy to niech nie używa i tyle.

Zacytuję to co napisałem wcześniej:
Mayk3l pisze:Tak samo jak fani CODa będą najeżdżać na BFa. Fani PS3 na Xboxa. Apple na Samsungi. Taki jest internet - każdy wojownik klawiatury będzie walczył o to za co zapłacił.
Awatar użytkownika
thomek
FL Studio User
FL Studio User

18 lut 2013, 15:50

Mayk3l oczywiście nie zamierzam się kłócić. Przedstawiłem najważniejsze różnice pomiędzy FL a abletonem, które wychwyciłem po 2 tygodniach. FL jest bardzo dobrym programem. Widziałem wiele filmików na YT z pracy w studio gdzie na ekranie wyświetlony był FL.

Każdy niech wybiera co mu lepiej podchodzi. Mi ableton dodał pewności. Mam lepszą kontrolę nad wszystkim. Dodatkowo wymusił na mnie głębsze podejście do tworzenia swojego własnego warsztatu pętli. Po prostu poczułem to. Natomiast mój znajomy odwrotnie. W FLu czuje się jak rybka w wodzie. W abletonie natomiast kasztanił aż żal było patrzeć :)
Awatar użytkownika
belothar
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 11

19 lut 2013, 14:21

Różnica jest w cenie i sposobie pracy. Jeśli ktoś pisze, że Logic ma lepszą jakość audio od FLa a Cubase od Abletona to pozostaje współczuć. Większość zarzutów o 'zabawkowości' FLa rzucane jest od dickriderów Apple i innych podobnych firm, którzy wydają tysiące na oprogramowanie, które nie daje żadnych magicznych umięjetności. Soft to tylko soft, pomysł rodzi się w głowie. Burial nagrał Untrue na SoundForge a Desimal pracował na przedpotopowych trackerach a stworzyli legendarne utwory udowadniając, że oprogramowanie nie ma nic do rzeczy.
Awatar użytkownika
WASP
FL Studio Helper
FL Studio Helper
Kontaktowanie:
Wersja FL: 9.0

19 lut 2013, 14:38

ableton jest do występów lajf - podobno jest bardziej stabilny od FL'a
ale fl jest bardziej elastyczny
powiedzmy że masz już ułożone patterny w projekcie i projekt jest prawie gotowy
nagle postanawiasz że zmienisz melodię w jednym patternie, fl zmieni melodię wszędzie tam gdzie wstawiłeś ten pattern, nie musisz tego zmieniać we wszystkich miejscach z tą melodią
miałem okazję pobawić się abletonem i jednak zostaję przy fl, po za tym ableton nie potrafił wykryć mojej klawiatury midi
Awatar użytkownika
Herman
FL Studio User
FL Studio User

19 lut 2013, 14:44

jak bedzie FL x64, to bedzie absolutnie najlepszym DAWem wg mnie. minusem jest w FLu mixer, reszta nie odbiega. Tak naprawde chyba tylko Logic jest konkuremcyjny. Bzdura, ze Ableton jest stabilniejszy, praca na wolniejszym sprzecie to same crashe, jedynie autosave ma w nim przewage.
Awatar użytkownika
Mayk3l
FL Studio User
FL Studio User

19 lut 2013, 14:45

Herman pisze:jedynie autosave ma w nim przewage.

fls też ma autosave
Awatar użytkownika
Herman
FL Studio User
FL Studio User

19 lut 2013, 14:49

owszem, ale w abletonie crash nie powoduje jakichkolwiek strat. W tym ma przewage jesli chodzi o auto zapis
Awatar użytkownika
WASP
FL Studio Helper
FL Studio Helper
Kontaktowanie:
Wersja FL: 9.0

19 lut 2013, 14:50

przyzwyczaiłem się już często robić zapis, dla mnie to nie problem
Awatar użytkownika
muzyk1989
FL Studio Helper
FL Studio Helper

19 lut 2013, 21:45

co do grania live, o którym wspomniano, ableton wali na głowę FL studio z prostego względu - liczba dostępnych dedykowanych kontrolerów (launchpad) czy klawiatur sterujących z automatycznym mapowaniem wtyczek (axiomy, impulse, mpk etc.). I tylko w tym bije tak szczerze mówiąc :)

Każdy powinien pracować w środowisku, które mu najbardziej odpowiada. Przez wiele lat siedziałem w FL i gdy musiałem przesiąść się na Live to nie powiem - jakbym miał się uczyć chodzić od początku. Mogę doszukiwać się wad, różnic, przewag ale to przede wszystkim intuicyjność i prostota jest kluczem, a obydwu programom nie brakuje tego ;)
Awatar użytkownika
thomek
FL Studio User
FL Studio User

19 lut 2013, 21:45

powiedzmy że masz już ułożone patterny w projekcie i projekt jest prawie gotowy
nagle postanawiasz że zmienisz melodię w jednym patternie, fl zmieni melodię wszędzie tam gdzie wstawiłeś ten pattern, nie musisz tego zmieniać we wszystkich miejscach z tą melodią

Zgodzę się. Denerwujące jest to. Aczkowiek taka sytuacja wymusza od początku dbanie o porządek w projekcie. Bez dobrej organizacji pracy ableton pokaże pazur i nie jednego zrazi. Musi być z głową i czysto.

Największą przewagą abletona nad FL są wbudowane wtyki. Multiband Dynamics i Compressor abletonowy spokojnie mogłbyby kosztować 100$ za sztukę.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2013, 22:19 przez thomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mayk3l
FL Studio User
FL Studio User

19 lut 2013, 22:14

Jedyne czego szczerze zazdroszczę abletonowi to dedykowane kontrolery

Push jest sexi a zabawa z launchpadem jest rozwiązana o wiele lepiej niż w przypadku fls
Awatar użytkownika
Impakt
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:
Wersja FL: Live 9

19 lut 2013, 22:21

thomek pisze:powiedzmy że masz już ułożone patterny w projekcie i projekt jest prawie gotowy
D-Verso
FL Studio User
FL Studio User

03 sie 2015, 09:37

@Impakt

jak to się robi? korzystam z fl studio sporadycznie przez 3 lata i nie odkryłem tej sztuczki :D

Wróć do „Inne DAWy”