Mono Challenge III

Awatar użytkownika
MonoMike
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:
Wersja FL: 10.0.9 XXL Bundle

Mono Challenge III

15 sie 2013, 14:47

Witam wszystkich po raz kolejny!

To już trzecia odsłona forumowego Challenge'u, tym razem w nieco odmiennej odsłonie.
Jak do tej pory motywy, tonacja i ogólny zarys melodyczny był narzucony. Dziś odłożymy na bok nuty i schematy. Zapomnijcie o perfekcyjnym miksie, pompowaniu stopy i soundgoodizerach na sumie.
Dziś użyjemy najpotężniejszego narzędzia jakim dysponujemy

WYOBRAŹNI

ale nie w tak trywialny sposób w jaki to robimy na co dzień w domach przed komputerami składając klocki w FL.

Chcę, abyście zapoznali się z tą historią.

Obrazek

W ostateczności znalazłeś się w ogromnej jaskini. Nie pamiętasz dokładnie co się stało, wydarzenia z ostatnich paru godzin przytłaczją Cię zlewając się w jeden wielki mętlik. Podnosząc się z ziemi w twarz uderza Cię odór stęchlizny oraz wilgoć dająca odczuć się w powietrzu. Wszechogarniający półmrok nie pozwala Ci trzeźwo myśleć. Wilgoć, wszędzie wilgoć. I to dziwne panujące napięcie odkąd otworzyłeś oczy. Gdzieś w środku czujesz, że coś jest nie tak. Narastające przerażenie jest nie do opanowania, potęgują je jęki i wrzaski niosące się po zimnych mrocznych korytarzach. Już wiesz, że jesteś w pułapce i nie masz wyboru. Trzęsiesz się słysząc mroczne pomruki. Jest blisko - myślisz. I nagle zastygasz w przerażeniu czując oddech na lewym ramieniu...

Niewiele myśląc rzucasz się do szaleńczej ucieczki przez ciemne, zimne korytarze nieodkrytej jeszcze przez nikogo jaskini. Biegnąc czujesz na sobie wzrok setek oczu, wiesz, że nie masz dokąd uciec. Ale biegniesz w pośpiechu dysząc ciężko nie zważając na kałuże i ostre krawędzie ścian. Nagle, gdy pojawia się płomyk nadziei i dostrzegasz światło na końcu tunelu, to coś pojawia się przed Tobą nagle, jak błyskawica. Nie mając wyboru przepełniony grozą, adrenalina każe Ci rzucić się na stojącą przed Tobą postać...

Pozwólcie zadziałać wyobraźni!

Tekst, obraz i dźwięk to najwspanialsze połączenie aby w pełni oddać potencjał emocjonalny kompozycji. Nie zrażajcie się, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie siebie postawionego w takiej sytuacji, po chwili muzyka sama zacznie płynąć w głowie. Jak widzicie tekst jest podzielony na dwie "części".

I - budowanie napięcia
II - apogeum napięcia i rozładowanie na końcu przy spotkaniu z postacią

Już dawno domyśliliście się pewnie że chodzi tu o napisanie krótkiej ścieżki dźwiękowej do w gruncie rzeczy prostej historii. Jeżeli ktoś ma na tyle chęci, mile widziane są fx'y wszelakich odgłosów towarzyszących krótkiej podróży naszej postaci. Zaufajcie mi, to jeszcze bardziej odda klimat i zbuduje napięcie. Czas trwania tracku jest nieokreślony, działacie według waszego odczucia.
Pokażcie, ile tak naprawdę jest w was muzyki.

Więc kto się odważy wejść do jaskini?

Powodzenia!

MM
Awatar użytkownika
SZ jak SZFETER
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: Owszem

Re: Mono Challenge III

15 sie 2013, 17:40

Teraz przydałby się jakiś mikrofon pojemnościowy! Mam tyle pomysłów jakie dźwięki nagrać i wykorzystać! Od realizacji dzieli mnie tylko... Brak mikrofonu :/. Może na freesound będzie wszystko czego potrzebuje... Cholera Mike znowu zabrałeś mi kilka godzin życia na jakieś czelendże! :D
Awatar użytkownika
Endoo
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 11

15 sie 2013, 20:00

Ostatni challenge mnie nie poniusł, ale ten?! Ten jest genialny ^^ Już coś kręce :D

//Edit:
Co byście nie szukali ^^

Kod: Zaznacz cały

http://soundimpress.pl/audio/download/294/soundimpress.pl_kroki_po_jaskini_20120207.mp3
Ostatnio zmieniony 15 sie 2013, 20:17 przez Endoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
musk2k
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 10

15 sie 2013, 20:04

Dobry pomysł MonoMike :) tak jak napisałeś, po przeczytaniu tej krótkiej historii muzyka sama zaczęła się pojawiać w głowie. Jestem zafascynowany ;D Tylko nie wiem czy uda mi się przelać to co mi świta w głowie na muzykę, ale będę próbował...
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Pan Faun
FL Studio User
FL Studio User

16 sie 2013, 09:41

Endoo pisze://Edit:
Co byście nie szukali ^^

Kod: Zaznacz cały

http://soundimpress.pl/audio/download/294/soundimpress.pl_kroki_po_jaskini_20120207.mp3

Dzięki ale coś mało naturalne te kroki. Zawsze mnie śmieszyły próbki, gdzie ktoś próbował nagrać coś naturalnego, a robił to z takim namaszczeniem i spięciem pośladów, że ze zwykłego chodzenia wychodził taniec słonia z akcentem na każdy krok.

Ten challenge jest bajlabongo.
Awatar użytkownika
mumu
FL Studio User
FL Studio User

16 sie 2013, 09:43

fajny team się zebrał, ja omijam .

ale będę zaglądał posłuchać ;)
Awatar użytkownika
MonoMike
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:

16 sie 2013, 11:33

Awatar użytkownika
K0R1N
FL Studio User
FL Studio User

17 sie 2013, 07:59

Awatar użytkownika
MonoMike
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:

17 sie 2013, 08:24

Kor1n dobry przestrzenny dark ambient napisałeś, ale zabrakło mi tutaj spójności z fabułą. Gdzie ta ucieczka? Gdzie ten oddech na ramieniu? ;) A przede wszystkim brakuje tu budowania napięcia które było głównym celem tego wyzwania.

A teraz ode mnie
Enjoy
https://soundcloud.com/monomikemusic/the-cave
Awatar użytkownika
K0R1N
FL Studio User
FL Studio User

17 sie 2013, 08:26

Dobra, rozjebałeś mnie na łopatki :D masz pojecie o takich produkcjach
Awatar użytkownika
SZ jak SZFETER
FL Studio User
FL Studio User

17 sie 2013, 12:57

@KOR-ŁAN-EN
Trochę mało w tym jaskini i motywu budowania napięcia i szczytowania (i mean something completely different than you, jerk!), ale brzmienia na prawdę mroczne, świetne do ambientu i twoich dark minimalów :)

@Mid/SideMaciek
Dobre nagranie oddechu. I te krzyki w oddali, trochę przypominają człowieka, ale klimat skurwysyńsko niepokojący. Muza w momencie ucieczki, te skrzypce... świetne!

Już niedługo wrzucę moje wypociny.
Awatar użytkownika
Endoo
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 11

18 sie 2013, 12:34

Ja chyba polegnę w tym konkursie :P

Co do produkcji chłopaków to naprawde "dobre wypociny".
Awatar użytkownika
slacksmack
FL Studio User
FL Studio User

19 sie 2013, 21:37

Ja się też chętnie dołączę, mam tylko nadzieję, że nie przesadziłem z niskimi tonami. U Kor1na czekałem na rozwój wypadków, bo wszystko się ciekawie zapowiadało i wyglądało na to, że w końcu gość zacznie biec na złamanie karku :). U MonoMika aż ciężko sobie tej sceny ucieczki nie wyobrażać.

https://soundcloud.com/slacksmack/the-cave
Awatar użytkownika
eimear
FL Studio User
FL Studio User
Kontaktowanie:

20 sie 2013, 09:00

Awatar użytkownika
SZ jak SZFETER
FL Studio User
FL Studio User

20 sie 2013, 12:32

Dżyn dobery.

Tutaj dosztawa gówna.

To moje pierwsze podejście do takiej muzyki, nie wiem jak się to robi i miksuje, pewnie będziesz miał ze mnie bekę Mono :P

@SlackSmask - Brzmi to jakby się działo na szczycie jakiejś wysokiej góry.

@Eimear - Creepy! Propsy za dźwięki kaczora donalda i fajny werbel :D
Awatar użytkownika
mumu
FL Studio User
FL Studio User

20 sie 2013, 13:10

@SZ jak Masturbacja
kroki mi brzmiały jak klepanie kapucyna, reszta spoko, fajna harmonia i jak wchodzą bębny jest szczytowanie i obowiązkowy krzyk na koniec

@eismear
wózek i wejście 0:47 zasługują na medal olimpijski

@slapbet
ciekawy koncept zwłaszcza jak wchodzi percussia

@KoK1s
nie spodziewałem się po Tobie takiego wejścia w atmosfery - przydługawe, ale zjadłem

@HumusMike
proso
Awatar użytkownika
SZ jak SZFETER
FL Studio User
FL Studio User

20 sie 2013, 14:41

Kurcze, benbeny są jednak za cicho. Damn! Nagrywałem to tyle razy tylko po to, żeby bębny miały odpowiednią głośność i spieprzyłem na koniec ;) z krokami miałem problemy, bo na frisądzie ciężko było znaleźć kroki na kamiennej powierzchni. Wziąłem więc jakieś nagranie ziomka w klapkach, które ponad to miało jednostajne tempo chodzenia. Częstotliwość kroków zmieniałem przez automation clipa na gałeczce granulizera :P. Niestety nie mam romplera z dobrymi stringami, musiałem korzystać z nexusa.
Awatar użytkownika
Pan Faun
FL Studio User
FL Studio User

22 sie 2013, 15:47

@ K0R1N:

Bardzo ciekawy, mroczny eksperymentalny track z tego wyszedł. Faktycznie w kwestii fabuły znalazłoby się parę nieścisłości, ale każdy może przecież mieć swoją własną wizję jaskini. Ścieżka jest trochę jednostajna, więc jak ktoś nie jest zwyczajny do takich klimatów może mieć wrażenie dłużenia się. Jeżeli o mnie chodzi, zdecydowanie na plus.

@ MonoMike:

Nie będzie chyba zaskoczeniem jeżeli napiszę, że Twoja ścieżka idealnie oddaje założenia fabuły ;)
Jest klimat, budowanie napięcia i moment kulminacji szczytowej, w którym porywa nas chwytliwy motyw muzyczny.
Nie wiem tylko jak z miksem, ponieważ słuchając na słuchawkach jest nawet dynamicznie, natomiast na głośnikach motyw muzyczny nie jest tak wyrazisty. Kompozycja bardzo dobra i wykonanie również, ale brakuje mi większego pierdolnięcia.

@ slacksmack:

Czekałem na produkcję w szybszych rytmach. Nie zawiodłem się, mroczny i duszny klimat.
Jednak przyczepię się trochę do oddechu, który brzmi jakbyś imał drągala.
Ogólnie na plus.

@ eimear:

Ciekawy początek, niepokojący i niestandardowy. Nie słychać co prawda, że akcja dzieje się w jaskini, niewiele ma to wspólnego z fabułą, ale wyszło iście psychodelicznie. Motyw muzyczny ryje bańsko. Tylko dlaczego tak nagle urwany?
Gdyby nie końcówka byłoby zajebiście.

@ SZ jak SZFETER:

fap fap fap ;)
Klimat jaskini oddany, budowanie napięcia, odgłosy i motyw muzyczny na plus.
Ale te kroki w połączeniu z jęczącą panienką przywołują na myśl filmy uciech cielesnych.
Prawdopodobnie gdyby sampel korków był inny to i panienka brzmiałaby bardziej wiarygodnie.
Ale słychać, że trzymałeś się koncepcji i wyszło na plus.

Wrzucam swoje nagranie. Przeciągnęło się trochę w czasie, ale ostatnio niestety nie mogę poświęcić muzyce tyle czasu ile bym chciał.
Wszystko nagrane samodzielnie, bez używania sampli.
Pragnę podziękować mumu za dobre rady. Love forever.
Polecam słuchać na słuchawkach.

Link:
http://www.youtube.com/watch?v=hSsxg5NXAeE

PS. Wrzucone na YouTube, bo pobiłem się z Zippy.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2013, 12:33 przez Pan Faun, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Aperi
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 9.1

22 sie 2013, 17:32

Chyba nie mam co pisać do poprzednich utworów. Duże grono tutaj się wypowiedziało a nie chce rozpisywać się na kolejne kilometry ;)

@ Pan Faun
Rozwaliłeś całą zabawe. Z jednej strony niezły klimat (ale naprawde niezły, jeszcze jak sam nagrywałeś wszystko) a z drugiej nie trzymałeś się troche konkursu (po prostu za mało muzyki w tym a więcej efektów). Przez to długie czekanie na gitarke zawiodłem się i to mnie boli o.O
Swoją drogą to troche jak zwiastun, na poczatku widzisz wszystko co się dzieje w jaskini a później zakończenie i napisy przy ostrej (nie ciemniej) muzyce :)
Nie potrafie tego ocenić. Na początku, jak mówiłem fajny klimat ale dopiero na końcu było to co lubie i mam mentlik w głowie wiec powiem tak -> od 3:45 mega! Urzekło mnie i to mi się podoba.

Pozdro!
Awatar użytkownika
Pan Faun
FL Studio User
FL Studio User

22 sie 2013, 18:44

Heh...
Mono zrobił już porządny trailer, chłopaki zrobili kawałki muzyczne, więc chciałem ukazać temat z innej perspektywy.
Chciałem żeby słuchacz utożsamił się z postacią, żeby wzrosła wiarygodność otoczenia. Napięcie miało być budowane przez rozgrywające się wydarzenia, mieliśmy poczuć się kompletnie sami w środku ciemnej i zimnej jaskini. Do tego nie mogłem użyć muzyki, bo uwaga słuchacza zostałaby skierowana na nią, rozproszyłaby się. Poza tym w ten sposób jest mocniejsze kopnięcie na koniec.
Jest to forma nie trailera, a bardziej opowiadania. Historia człowieka, który obudził się w złym miejscu o niewłaściwym czasie :)

Wróć do „Challenge”