Granie Live - prośba o pomoc

Tu możesz zadać pytanie odnośnie sprzętu, dowiedzieć się co jest w zasięgu Twojego portfela i pochwalić się nową zabawką.
freaklaw
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 10

Granie Live - prośba o pomoc

15 lip 2015, 22:51

Witam,

mój pierwszy post tutaj, więc przy okazji Witam.

Pytanie dość proste, choć temat pewnie szeroki, określę mniej więcej moją sytuację:

Gram w kapeli metalowej, przygotowujemy się do wydania nowej płyty i chcemy wykorzystać więcej elektroniki w naszej muzie, jako że w FL robie od kilkunastu lat (choć nie jestem mega znawcą, po prostu używam go do nagrywania gitar + dodatki typu elektroniczne "kwasy" itp), to chcieliśmy użyć FL na scenie, do grania live.

Potrzebuję porady odnośnie sprzętu jaki powinniśmy nabyć aby móc skutecznie sterować setem.

Idea jest taka:

- wypuszczamy klik do perkusisty na słuchawki.
- pozostałe ścieżki na przody i tutaj przede wszystkim:
- ścieżki typu linie elektronicznego basu
- ścieżki stricte kwasowe, typu jakieś synthy na lfo, modulowane sample itp
- wstawki vocalne z sampli
- i inne typowe podkłady/wstawki melodyjne lub nie
- dodatkowo, chciałbym, aby vocal (1 główny vocal + ewentualnie 2 vocale pomocnicze) był modulowany przez FL. A dokładniej: ustawić vocal pod jakiś kanał, nałożyć w projekcie automacje różnych efektów pod ten vocal. Chodzi o to, aby vocalista na scenie nie musiał się zastanawiać jaki efekt i kiedy włączyć, tylko żeby program sam odpalał to w odpowiednich momentach. Efekty takie jak: reverby, equalizacje, delaye i inne cuda, które nam wpadną do głowy.

Generalnie ilość wyjść jakie byśmy potrzebowali ( z kompa do odsłuchów/na przody)
- 1 mikrofon minimum (najlepiej do 3 mikrofonów)
- klik do perkusisty (odsłuch)
- 2-3 wyjścia na inne ślady z projektu (wstawki vocalne/"kwasy"/"przeszkadzajki"/linie melodyjne basu lub innego synthu) - choć może tu trzeba ich więcej, jedno z tych wyjść powinno też być stereo.

Obsługą zajmie się klawiszowiec, który będzie ten komp z FL obsługiwał.

Meritum sprawy:
Aby osiągnąć to co wymieniłem, jaki sprzęt byście polecili do tego, zarówno do sterowania programem (odpalanie projektu, przełączanie projektów (utworów), ewentualne wyłaczanie niektórych ścieżek, choć od biedy można to pominąć, bo wszystko będzie tak przygotowane, żeby nie trzeba było nic live kombinować w programie, wszystko ma lecieć przygotowane tip top) jak i do przepuszczenia vocalu przez efekty FL oraz wysterowanie ścieżek na przody/odsłuch.

Być może ktoś miał już doświadczenia z podobnym tematem?

PS. zastanawia mnie też kwestia: może klawiszowcowi dać klawiaturę midi i niech gra poprzez FL? bo tam można o wiele więcej wyciągnąć z edycji dźwięku, ktoś tak próbował? Nie wiem też czy fruitek ma jakieś wsparcie dla grania setów live, które składają się z różnych projektów? (chodzi o to, by to było proste, by można było przygotować set listę i przełączać projekty według tej set listy bez wielkiego opóźnienia pomiędzy numerami).

Sorry jeżeli zagmatwanie to napisałem.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.
Awatar użytkownika
Kaper
Global Moderator
Global Moderator
Wersja FL: 1 XS

Re: Granie Live - prośba o pomoc

16 lip 2015, 07:49

Łoo Panie.. Jeszcze nigdy takiej styczność nie miałem z FLem xD Wiem, że Ableton chyba sobie z tym dobrze radzi. Wszystkich możecie wysyłać na różne kanały w mikserze i tam modulować, klawiatura midi i np. massive czy tam co innego chcecie wypali spokojnie bo to tak samo jakby produkować za pomocą klawiatury midi tylko nie nagrywać. Z tykaczem dla perkusisty może być problem bo on leci na sumie więc to co Wy będziecie grać to też perkusista będzie słyszał. Chyba nie idzie rozdzielić dźwięków bo one w końcu i tak idą na sumę.

Dobrym sposobem jest odpalanie projektów miedzy utworami, wokalista coś pogada do publiczności a inni w tym czasie trochę odpoczną, napiją się izotopa czy co tam pijecie xD

Wystawianie na przody ścieżek itd.to musisz zrobić tak jakby miks. Przygotujcie projekty tak aby miks był gotowy do każdego z Was tylko tak mi się wydaje, że drugi głos może lecieć na tym samym kanale co pierwszy.

Ciężko mi powiedzieć, jak wspomniałem to nigdy nie miałem takiej styczności z FLem. Mówię mniej-więcej z głowy tak jak ja to sobie wyobrażam. Może jest tu ktoś na forum, który to ogarnie odpowiednio ;)

Mam nadzieję, że coś pomogłem :)
freaklaw
FL Studio User
FL Studio User
Wersja FL: 10

16 lip 2015, 17:52

Wiem, że są inne programy, które mogą to ogarnąć, ale jeżeli już tworze muzę w FL, to wygodnie byłoby obsługiwać live sety też z FL. Stąd moja prośba o pomoc.
Awatar użytkownika
Mayk3l
FL Studio User
FL Studio User

16 lip 2015, 20:56

Na milion sposobów można to ogarnąć.

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie odnośnie sprzętu bo od klawiszowca zależy czy chce kliknąć raz myszką i odpalić wcześniej ustawioną automatykę czy może polecieć ambitniej i robić wszystko "ręcznie".

Sprzętu midi na scene jest masa. Szczególnie w ostatnich latach nastąpił wysyp. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze opcje to polecam sprawdzić rodzinę Akai APC i wszystko od Novation.

Wróć do „Hardware”